Są takie choroby, które nazywamy chorobami wieku dziecięcego, na które choruje spora część dzieci. Co więcej, w wielu przypadkach lepiej jest jeśli na takie choroby chorują dzieci niż dorośli, ponieważ im starsza jest jakaś osoba, tym ciężej dane choroby przechodzi. Właśnie do takich chorób zalicza się ospa wietrzna. Większość ludzi przechodzi tą chorobę jako dziecko, a jeśli się tak nie dzieje i zaczynają chorować jako dorośli, to okazuje się, że przechodzą ją znacznie ciężej, co niejednokrotnie może kończyć się nawet śmiercią.
O czym musimy wiedzieć?
Ospa wietrzna to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirus VZV. Co więcej, przenoszona jest ona drogą kropelkową, a to oznacza, że naprawdę nie trudno jest się nią zarazić, zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w większym skupisku, takim jak przedszkole czy żłobek.
U większości dzieci taka ospa wietrzna ma łagodny przebieg, a to oznacza, że nie jest dla nich groźna, chociaż nawet tutaj mogą się zdarzyć cięższe przypadki, w których dochodzi do zagrożenia życia. Warto wiedzieć, że dziecko zaraża w czasie 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki, aż do momentu kiedy pojawi się na jego ciele ostatni strupek. W tym czasie najlepiej jest izolować je od innych ludzi, tak aby nie zarażało. Kiedy na jego ciele są już same strupki, a dziecko dobrze się czuje, może powoli wychodzić trochę na dwór, ponieważ wówczas już nie zaraża.
Czym się objawia?
Co powinno nas zaniepokoić i co może wskazywać na to, że nasze dziecko choruje na ospę wietrzną? Przez pierwsze dwa dni zacznie gorączkować, pojawi się ból mięśni, osłabienie, brak apetytu, jak również zmęczenie. Po tych dwóch dniach na jego ciele zaczną się pojawiać czerwone plamki, które bardzo szybko zmienią się w pęcherzyki wypełnione bezbarwnym płynem, a te z kolei dość szybko zmienią się w krostki, aby ostatecznie zamienić się w strupki.
Co więcej, taka wysypka będzie pojawiała się kilka razy, a to oznacza, że w pewnym momencie na ciele dziecka będzie sporo krostek, w różnym stadium rozwoju. Będą one swędziały, dlatego warto je smarować specjalnymi maściami, przepisanymi przez lekarza. Istotne jest to, abyśmy ich nie zdrapywali, bo wówczas pozostaną mało eleganckie blizny. Warto wiedzieć, że ospa wietrzna występuje u większości dzieci, zwłaszcza tych w wieku przedszkolnych. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, ale pamiętajmy, że nawet jeśli dziecko chorowało na ospę wietrzną, to w jego organizmie pozostał wirus. Jeśli się uaktywni, to rozwinie się wówczas półpasiec, który najczęściej atakuje osoby dorosłe.