Ospa wietrzna jak długo nie wychodzić z domu?

Ospa wietrzna jak długo nie wychodzić z domu?
Sensodyne Ultraszybka Ulga cena

Jak powinno wyglądać leczenie ospy wietrznej? Trzeba wiedzieć, że nie ma leków, które mogłyby przyspieszyć leczenie. Tak naprawdę możemy tutaj działać tylko objawowo, a to oznacza, że powinniśmy zbijać temperaturę kiedy będzie rosnąć i powinniśmy smarować krosty specjalnymi maściami. Z jednej strony będą one działały w taki sposób, że będą zmniejszały świąd, a z drugiej będą przyspieszały ich wysychanie. Ale o czym jeszcze powinniśmy wiedzieć podczas leczenia ospy wiecznej?

Jak długo być w domu?

Ospa wietrzna potrzebuje 3 tygodni, aby się rozwinąć w organizmie, który został zakażony.

Jednak tak naprawdę dopiero 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki zaczynamy zarażać inne osoby. To oznacza, że zaczynamy to robić jeszcze zanim jesteśmy tego świadomi. Jednak kiedy już pojawi się wysypka i nie mamy wątpliwości z czym mamy do czynienia, to powinniśmy ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami, zwłaszcza tymi które nie chorowały na ospę wietrzną, tak aby nie zarażać większej ilości osób. Pamiętajmy, że zarażamy dopóki wszystkie nasze krostki nie wyschną, a to oznacza, że powinniśmy zostać w domu około 2 tygodni, bo mniej więcej tyle czasu potrzeba na to, aby wszystkie krostki zamieniły się w strupki.

Te z kolei odpadają po około 8 dniach i sami nie powinniśmy ich próbować odrywać, ponieważ wówczas mogą pozostać mało estetyczne blizny.

O czym jeszcze warto wiedzieć

Jeżeli mamy w domu chorego na ospę wietrzną, to powinniśmy pamiętać aby go nie przegrzewać. Jeśli to zrobimy, to nie tylko zwiększymy swędzenie, ale dodatkowo sprawimy, że krostki będą wolniej wysychały. Dlatego też, warto pilnować, aby pokój w którym przebywa chory był wietrzony kilka razy dziennie, a temperatura która będzie się w nim utrzymywała, powinna oscylować w okolicach 21- 23ºC.

Warto również dołożyć starań, by chory był ubrany w cienką, bawełnianą piżamę, a także należy pamiętać, aby zmieniać ją od razu, kiedy będzie przepocona. Tak samo często należy zmieniać pościel, w której leży chory. Te działania pozwolą nam uniknąć problemów związanych z powikłaniami wynikającymi z zakażenia bakteryjnego skóry i zakażenia wykwitów bakteriami typu paciorkowce czy gronkowce. Nie ma leku na ospę wietrzną, który mógłby przyspieszyć zakończenie okresu choroby.

Jednak możemy podjąć takie działania jak podawanie leków na zmniejszenie gorączki czy odpowiednie warunki, w których przebywa chory. Dzięki temu sprawimy, że nie tylko krosty będą szybciej zasychały, ale również chory będzie się lepiej czuł, odczuwając chociażby mniejsze swędzenie.

Kategorie artykułów